Nowe muzeum na mapie Nałęczowa

Nowe muzeum na mapie Nałęczowa
Print Friendly, PDF & Email
16 czerwca zostało otwarte i poświęcone nowe muzeum na mapie Nałęczowa.
Domek Szwoleżera i Gabinet Pamięci Rodziny Axentowiczów to miejsce powołane do życia przez Fundację Axentowiczów. Otwarcie muzeum wpisało się w cykl wydarzeń organizowanych z okazji 60-lecia praw miejskich Nałęczowa.
Gości przywitali gospodarze: Pani Agnieszka Axentowicz – Dyrektor Fundacji i Marek Axentowicz – jej Fundator oraz Pan Wiesław Pardyka – Burmistrz Nałęczowa. Poświęcenia dokonał ks. Marek Czerko – proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie.
Przed wejściem do galerii, w malowniczym ogrodzie, zobaczyć można naturalnej wielkości pomnik płk. Jerzmanowskiego – jednego z wybitnych szwoleżerskich dowódców – dzieło znanego nałęczowskiego rzeźbiarza Pana Mariana Pudełko.
Muzeum podzielone zostało na dwie części. Pierwsza z nich nazywana „Domkiem Szwoleżera” prezentuje historię młodych chłopców, którzy w 1808 roku czmychnęli z dworków Lubelszczyzny, żeby wstąpić do Szwoleżerów Gwardii Napoleońskiej, w której zasłużyli się niezwykłą wiernością.
Ich historię zaczęła zgłębiać p. Agnieszka Axentowicz pracując w Paryżu, Brukseli i Berlinie jako malarka ołowianych żołnierzyków. Jej prace znajdują się w kilku polskich muzeach m.in. Oblęgorku, Muzeum Romantyzmu, Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką. Teraz te małe dzieła sztuki można oglądać w Nałęczowie.
Druga część muzeum prezentuje losy rodziny Axentowiczów:
„To dzieje inteligencji polskiej w dramatycznym XX wieku i sinusoida ludzkiego losu upamiętniona o dziwo w Nałęczowie, gdzie dziwnym zbiegiem okoliczności, niespodziewanie, całkowicie przypadkiem się znalazłem” – mówi Marek Axentowicz.
Na razie muzeum otwarte będzie dla grup zorganizowanych. Aby umówić się na odwiedziny należy napisać na adres: marek.axentowicz@gmail.com.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.