Nasze śmieci w czasach epidemii

Nasze śmieci w czasach epidemii
Print Friendly, PDF & Email

Nasze śmieci w czasach epidemii

Apelujemy, jak postępować z odpadami

 

Aktualna sytuacja związana z koronawirusem ma wpływ także na branżę komunalną. W obliczu koronawirusa branża odpadowa mierzy się m. in. z wyzwaniem związanym z brakami kadrowymi. Na razie odbiór odpadów odbywa się bez zakłóceń. Nie zanotowano zachorowań wśród pracowników ZZOK w Bełżycach Sp. z o. o. Na dzień dzisiejszy praca Zakładu przebiega bez zakłóceń.

Jeśli będą wprowadzone kolejne obostrzenia związane z kwarantanną oraz z bezpieczeństwem pracowników, w najbliższym czasie mieszkańcy mogą się liczyć ze zmianami w harmonogramach lub ograniczeniami dotyczącymi odbioru niektórych frakcji.  Jeśli zostanie wprowadzone bezwzględne ograniczenie kontaktów międzyludzkich ZZOK w Bełżycach Sp. z o. o. rozważa dokonywanie zbiórek nocą od 2200 do 600 rano.

Tymczasem apelujemy do mieszkańców, aby wsparli pracę sektora komunalnego w tym trudnym momencie poprzez właściwe praktyki we własnych gospodarstwach domowych.

 

  1. PRZEMYŚLANE ZAKUPY

Strach bywa złym doradcą zakupowym. Sklepy wciąż działają i będą działać, a część nieprzemyślanych zakupów trafi niestety do kosza. W najbliższym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na rozsądne decyzje zakupowe, aby nie wyrzucać więcej niż zazwyczaj.

  1. ZMNIEJSZANIE OBJĘTOŚCI ODPADÓW

Zgniatanie butelek i innych opakowań z tworzyw sztucznych, składanie lub targanie na mniejsze kawałki opakowań papierowych i kartonów – szczególnie teraz należy o tym pamiętać. Im mniej powietrza będą wozić śmieciarki – tym więcej zmieści się w nich odpadów.

  1. OGRANICZENIE REMONTÓW, WYMIANY MEBLI ITP.

To niestety nie jest czas na wiosenne porządki. Warto ograniczyć wizyty w marketach budowlanych i powstrzymać się na jakiś czas od prac generujących odpady wielkogabarytowe. Ewentualne ograniczenia w odbiorze śmieci, w pierwszej kolejności dotyczyć mogą właśnie wielkich gabarytów.

  1. KOMPOSTOWANIE

Kolejną frakcją, której odbiór w przypadku przeciążenia systemu może zostać ograniczony, są odpady bio. Warto, aby właściciele nieruchomości jednorodzinnych pomyśleli o zagospodarowaniu odpadów zielonych we własnym zakresie i np. spróbowali stworzyć własny kompostownik.

 

Zdajemy sobie sprawę, że odbieranie odpadów w godzinach nocnych może być uciążliwe. Musimy się też liczyć z tym, że odpady takie jak gabaryty, papier czy plastik będą musiały być deponowane dłużej. Mamy jednak do czynienia z wyjątkową sytuacją i uważamy, że w sposób szczególny należy docenić pracę wszystkich pracowników Zakładu a szczególnie sortowni, kierowców i ładowaczy – oni są narażeni na zachorowanie w sposób bezpośredni. Dlatego poprzez takie zmiany chcemy chronić zdrowie pracowników, mieszkańców, a tym samym i warunki higieny wokół naszych posesji. Liczymy na zrozumienie i wsparcie.