III edycja konkursu EKO HESTIA SPA

III edycja konkursu EKO HESTIA SPA
Print Friendly, PDF & Email

Krynica-Zdrój, 17.05.2018

 

Czternaście polskich uzdrowisk walczy o 100 tysięcy złotych w konkursie EKO HESTIA SPA

 

Trwa III edycja konkursu EKO HESTIA SPA, w którym polskie uzdrowiska walczą o 100 000 złotych na działania proekologiczne. Oprócz nagrody laureat otrzyma dodatkowo wsparcie doradcze i ubezpieczeniowe w zakresie ochrony środowiska. Do konkursu w 2018 roku zgłosiło się 14 polskich uzdrowisk.

Konkurs jest wspólną inicjatywą Grupy ERGO Hestia i Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. Główną nagrodą jest 100 000 zł na dalsze działania proekologiczne realizowane na terenie gminy. Nagrodami dodatkowymi za zdobycie drugiego, trzeciego i czwartego miejsca w Konkursie są roczne ubezpieczenia od szkód środowiskowych. Fundatorem nagrody w konkursie EKO HESTIA SPA jest Grupa ERGO Hestia.

Laureatem ubiegłorocznej edycji konkursu EKO HESTIA SPA została Gmina Busko-Zdrój z projektem „Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego w Gminie Busko-Zdrój”.

– W tym roku swoje projekty zgłosiło najwięcej gmin w historii konkursu! W kolejnych miesiącach będziemy weryfikować zgłoszenia konkursowe, które przesłało aż 14 gmin uzdrowiskowych z całego kraju. To oznacza, że w trzech kolejnych edycjach Konkursu wzięły już udział 34 miejscowości o statusie uzdrowiska. Cieszę się, że tym razem zgłoszenia napłynęły do nas aż z 10 różnych województw. Po 2 zgłoszenia otrzymaliśmy z województw dolnośląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i zachodniopomorskiego. Ogłoszenie Laureata III edycji konkursu EKO HESTIA SPA planujemy na październik 2018 roku. Wręczenie nagrody głównej 100 000 złotych odbędzie się w siedzibie wskazanej przez laureata III edycji Konkursu – mówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Wszystkie przesłane zgłoszenia konkursowe spełniły restrykcyjne wymogi formalne i zostały  zakwalifikowane do I etapu konkursu. Do udziału w III edycji konkursu EKO HESTIA SPA zgłosiły się:

 1. Rabka-Zdrój (woj. małopolskie): Ochrona powietrza w Gminie Rabka-Zdrój;
 2. Inowrocław (woj. kujawsko-pomorskie): Ekologiczny Inowrocław;
 3. Solec-Zdrój (woj. świętokrzyskie): Proekologiczne działania Gminy Solec-Zdrój w latach 2012-2017;
 4. Szczawno-Zdrój (woj. dolnośląskie): Zagospodarowanie na cele rekreacyjno-sportowe części terenu Wzgórza Gedymina i Słonecznej Polany w Szczawnie-Zdroju;
 5. Muszyna (woj. małopolskie): Muszyna – zrównoważony rozwój z poszanowaniem środowiska naturalnego;
 6. Ustroń (woj. śląskie): Ekologia w Ustroniu;
 7. Ustka (woj. pomorskie): Ochrona, rewaloryzacja i zabezpieczenie obszarów cennych przyrodniczo w uzdrowiskach woj. pomorskiego poprzez budowę infrastruktury ukierunkowującej ruch turystyczny oraz zagospodarowanie i zwiększenie bioróżnorodności na terenach cennych przyrodniczo w Ustce i Sopocie;
 8. Połczyn-Zdrój (woj. zachodniopomorskie): Ekologiczny Połczyn-Zdrój;
 9. Krasnobród (woj. lubelskie): Dwuetapowa rozbudowa infrastruktury turystycznej w Krasnobrodzie;
 10. Augustów (woj. podlaskie): Uzdrowisko Augustów miastem umiejętnie łączącym rozwój wysokiej jakości funkcji uzdrowiskowo – wypoczynkowych z dynamicznym rozwojem nowoczesnych i przyjaznych środowisku funkcji przemysłowo – usługowych;
 11. Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie): Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami na terenie Gminy Miasta Kołobrzeg;
 12. Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie): Zielony Kurort – Z myślą o przyszłości;
 13. Rymanów (woj. podkarpackie): Działalność proekologiczna Gminy Rymanów w latach 2012-2017;
 14. Dębica (woj. podkarpackie): Reaktywacja Uzdrowiska Latoszyn Zdrój.

 

Informacje dodatkowe na temat uczestników i konkursu „EKO HESTIA SPA” są dostępne na stronie internetowej SGU RP  http://sgurp.pl/konkurs-eko-hestia-spa-edycja-3/aktualnosci/

 

***

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP  jest ogólnopolską organizacją skupiającą gminy o podobnym charakterze i profilu działania. SGU RP zrzesza obecnie 43 gminy uzdrowiskowe, które posiadają na swoim terenie uzdrowiska lub obszary ochrony uzdrowiskowej, albo też pretendują do uzyskania statusu uzdrowiska. Stowarzyszenie udziela licznych konsultacji i wspomaga procesy uzyskania statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej gmin, na terenie których istnieje możliwość utworzenia uzdrowiska.

SGU RP ma przypisane wiele zadań, związanych z reprezentowaniem interesów gmin uzdrowiskowych,  zarówno na szczeblu ogólnopolskim jak i międzynarodowym. Najważniejsze cele stowarzyszenia to obrona i reprezentowanie interesów gmin uzdrowiskowych, wspieranie wszelkich działań mających na celu rozwój polskich uzdrowisk oraz promocja uzdrowisk w kraju i za granicą.

Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia majątkowe oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Prezesem Spółek Grupy jest Piotr M. Śliwicki.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA powstało 26 lat temu i w warunkach wolnorynkowej gospodarki rozwinęło się do jednego z trzech największych towarzystw ubezpieczeń w Polsce. ERGO Hestia wielokrotnie wyznaczała kierunki rozwoju polskiego rynku ubezpieczeniowego i zdobywała uznanie klientów oraz partnerów biznesowych dzięki innowacyjności i wysokiej jakości likwidacji szkód.

Grupie zaufały 2,73 miliony klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. W 2017 roku pomogliśmy w ponad 700 tysiącach szkód. Głównym akcjonariuszem Spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.