Zdrowy uczeń

Zdrowy uczeń
Print Friendly, PDF & Email


Anna Szczęsna,  dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie

We współczesnym świecie mamy wrażenie, że czas biegnie bardzo szybko i ciągle go nam brakuje. Rodzice pochłonięci są pracą zawodową, a dzieci koncentrują się głównie na różnego rodzaju nowinkach technologicznych. Wydaje się, że nie mamy czasu, by zadbać o kwestię najważniejszą – własne zdrowie. Zamiast pełnowartościowych posiłków wybierają dania typu fast food, a zdrową wodę, nasz główny budulec – zastępują przesłodzonymi napojami. To jedne z głównych przyczyn stale rosnącego problemu otyłości. Jest to poważne zagrożenie nie tylko dla sprawności fizycznej, lecz także dla rozwoju emocjonalnego uczniów. Wraz ze wzrostem wagi ciała, spada wiara we własne możliwość i poczucie samoakceptacji. Pojawiają się kompleksy, wyobcowanie ze środowiska rówieśniczego, a w konsekwencji – samotność.

Nie możemy zapominać o podstawowych zasadach – „filarach” zdrowego stylu życia. W przypadku uczniów bardzo ważne w profilaktyce prozdrowotnej jest spożywanie pierwszego i drugiego śniadania. Siedząc w szkolnej ławce dziecko nie może być głodne. By młody człowiek mógł brać aktywny udział w lekcjach i skupiać uwagę na omawianych treściach, jego mózg powinien pracować na najwyższych obrotach. Będzie to niemożliwe, jeśli myśli dziecka krążyć będą tylko wokół zaspokojenia głodu. By temu zapobiec, niezbędne jest regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków, które zapewnią dziecku energię na czas pobytu w szkole. O tym należy przypominać zarówno dzieciom, jak i rodzicom, którzy powinni przygotowywać razem z dziećmi pierwsze i drugie śniadania w domu.

Szykując śniadanie oraz posiłek do szkoły, nie możemy zapominać także o wodzie. Odpowiednia jej ilość w organizmie gwarantuje dobre samopoczucie, reguluje metabolizm i sprzyja aktywności umysłowej. Dlatego też, uczniowie powinni mieć wodę zawsze w zasięgu ręki i pić ją regularnie. Teraz w naszej szkole nie stanowi to problemu. Dzięki źródełkom ufundowanym przez Nałęczowiankę, wszyscy mogą sięgać po zdrową wodę w każdej chwili.

zrodelko