Unikatowy w województwie lubelskim sprzęt ratowniczy dla OSP Drzewce

Unikatowy w województwie lubelskim sprzęt ratowniczy dla OSP Drzewce
Print Friendly, PDF & Email

Nałęczów Zdrój Sp. z o.o. wsparł oddział Ochotniczej Straży Pożarnej w Drzewcach. Producent wody mineralnej Cisowianka i jednocześnie jeden z największych pracodawców w regionie, ufundował strażakom specjalistyczny sprzęt ratunkowy o wartości 82.000 zł, dzięki któremu będzie możliwa szybka pomoc osobom poszkodowanym m.in. w wypadkach komunikacyjnych. Jest to jedyny tak innowacyjny sprzęt w posiadaniu OSP w całym województwie lubelskim.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Drzewcach funkcjonuje od 92 lat. Firma Nałęczów Zdrój Sp. z o.o., zatrudniająca ponad 350 osób z Nałęczowa i okolic, podjęła decyzję o wsparciu strażaków, którzy dzięki specjalistycznemu sprzętowi będą mogli rozszerzyć swoją działalność na typowo ratowniczą w przypadku wypadków drogowych, by jeszcze lepiej wspomagać lokalną społeczność.

Jako jednemu z największych przedsiębiorców w regionie ogromnie zależy nam na tym, by nasz rozwój i planowane inwestycje przekładały się bezpośrednio na wsparcie lokalnej społeczności. Nauczeni doświadczeniem wiemy, że wzajemna współpraca jest niezbędna do budowania wspólnego bezpieczeństwa i dobrobytu regionu – komentuje Kazimierz Piotrowski z Nałęczów Zdrój Sp. z o.o. i dodaje – Dlatego, po podjęciu decyzji o długofalowym wsparciu Klubu Sportowego Drzewce, którego Cisowianka od sierpnia jest tytularnym sponsorem, zdecydowaliśmy także o zakupie specjalistycznego sprzętu dla OSP Drzewce, który pomoże ratować osoby poszkodowane m.in. w wypadkach samochodowych.

W szeregach OSP Drzewce służy 25 osób, w tym 14 strażaków, którzy dzięki przeprowadzonym badaniom i specjalistycznym kursom, mogą brać czynny udział w akcjach. Jeszcze w poprzednich latach strażacy pomagali rocznie w 1-2 zdarzeniach, polegających przede wszystkim na zabezpieczaniu dużych imprez dla mieszkańców. W 2019 roku, czyli od momentu otrzymania odpowiedniego wozu, było 5 interwencji, a od początku 2020 roku – już 9. Pozyskanie sponsora – Nałęczów Zdrój Sp. z o.o. – pomoże jednostce się rozwijać i wypełniać w szerszym zakresie działalność, do której została ona powołana.

Bardzo cieszymy się z otrzymanego sprzętu. Do tej pory OSP w Drzewcach brakowało wyposażenia, dzięki któremu moglibyśmy zostać włączeni w system ratowniczy, a przez to szybko i skutecznie reagować, śpiesząc z pomocą przede wszystkim osobom poszkodowanym w zdarzeniach komunikacyjnych. Podczas wypadków i konieczności uwolnienia poszkodowanych, często w grę wchodzą sekundy, podczas których waży się czyjeś życie. To ogromna radość dla nas, strażaków, gdy możemy skutecznie realizować swoje zadania i pomagać innym. Przecież po to tu jesteśmy” – mówi Tomasz Miazek, Prezes OSP Drzewce i dodaje – Według mojej najlepszej wiedzy będziemy pierwszą, jeżeli chodzi o OSP, a drugą – jeśli chodzi ogólnie o PSP, jednostką w województwie, która będzie mogła dysponować tak nowoczesnym, zaawansowanym technologicznie sprzętem, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Wśród zakupionego przez Nałęczów Zdrój Sp. z o.o. specjalistycznego sprzętu marki Lukas znalazły się wysokiej klasy nożyce hydrauliczne S 377 E2, umożliwiające uzyskanie ogromnej siły cięcia w określonym punkcie – o nacisku aż 66 ton. Dodatkowo OSP Drzewce otrzymała rozpieracz ramieniowy SP 555 o sile 80 ton, służący do rozdzielania części elementów konstrukcyjnych, np. z uszkodzonego w wypadku samochodu. Te dwa urządzenia posiadają akumulator, ładowarkę i zasilacz, dzięki czemu mogą być bardzo szybko użyte (bez konieczności uruchamiania agregatu, czy rozwijania przewodów) tak, by strażacy błyskawicznie mogli uwolnić poszkodowanych. Jest to sprzęt najwyższej klasy, produkowany przez cenioną markę o ogólnoświatowej renomie, z osiągami porównywalnymi z tradycyjnym sprzętem niehydraulicznym, a jednocześnie o wiele mniejszy i wygodniejszy w użytkowaniu. Całość powyższego wyposażenia dopełnia specjalna wielofunkcyjna mata do bezpiecznego przechowywania osprzętu, która ułatwi strażakom przeprowadzenie bezpiecznych działań.

Producent Cisowianki ufundował także nowoczesny aparat nadciśnieniowy wraz z wyposażeniem, izolujący drogi oddechowe od otaczającego powietrza. Umożliwia on przebywanie w środowisku wypełnionym przez dym czy też szkodliwe opary, w którym występuje niedobór tlenu. Ten aparat powietrzny może być wykorzystywany w trakcie działań ratowniczo-gaśniczych, a także do ewakuacji. Dodatkowo OSP Drzewce otrzymało dwa sygnalizatory bezruchu, które alarmują o bezpośrednim zagrożeniu zdrowia lub życia strażaka w trakcie akcji. Łączny koszt sprzętu pomocowego przekazanego przez Nałęczów Zdrój Sp. z o.o. dla OSP Drzewce wyniósł 82.000 zł.

Ochotnicza Straż Pożarna w Drzewcach pełni jedną z kluczowych ról w naszym regionie – dzięki lokalizacji jest w stanie szybko pomóc w bardzo wielu kryzysowych sytuacjach. Cieszę się, że producent Cisowianki przekazał OSP Drzewce specjalistyczny sprzęt ratowniczy, który może być wykorzystywany do ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Dzięki niemu możliwe jest jeszcze sprawniejsze działanie, zwiększające bezpieczeństwo lokalnej społeczności, czyli tak naprawdę nas wszystkich – podkreśla Wiesław Pardyka, Burmistrz Miasta Nałęczów.

„Mogąca pochwalić się ponad 90-letnią historią OSP Drzewce wrosła mocno w lokalną społeczność. Oprócz funkcji typowo pomocowej, strażacy mają swój ogromny udział w integracji mieszkańców. W ich siedzibie funkcjonują bowiem inne ważne dla regionu instytucje, takie jak Koło Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie Aktywna Wieś, czy KS Cisowianka Drzewce. Wsparcie właśnie tej jednostki poprzez ufundowanie przez naszego lokalnego producenta Nałęczów Zdrój tak unikatowego na skalę województwa sprzętu, jest wyjątkowo cenne – komentuje Krzysztof Muciek, przewodniczący Rady Miasta Nałęczów.

Nie jest to pierwsza pomoc sprzętowa ze strony Nałęczów Zdrój Sp. z o.o. dla OSP Drzewce. W 2019 roku firma przekazała już sprzęt za kwotę ponad 43 000 zł.

Idea współpracy z OSP Drzewce jest kolejną inicjatywą producenta Cisowianki, nakierowaną na wsparcie lokalnej społeczności i regionu, z którymi przedsiębiorstwo się w pełni identyfikuje. Od rozpoczętego w sierpniu bieżącego roku sezonu ligowego jest ona tytularnym sponsorem regionalnego klubu sportowego piłki nożnej, który jednocześnie zmienił swoją nazwę na Klub Sportowy Cisowianka Drzewce. Partnerstwo Cisowianki oraz klubu w Drzewcach ma charakter długofalowy i progresywny, co potwierdził list intencyjny, w którym możemy znaleźć m.in. zapewnienie o woli współpracy i wzajemnym rozwoju. Pod listem, oprócz tych dwóch podmiotów, podpisał się także Burmistrz Nałęczowa oraz Przewodniczący Rady Miasta.

 

źródło: Nałęczów Zdrój