Tak świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości

Tak świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości
Print Friendly, PDF & Email

W ubiegły piątek w Nałęczowie odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Obchody nietypowe, bo  połączone z nadaniem imienia i poświęceniem nowo budowanego ronda w centrum miasta.

Świętowanie rozpoczęła Msza Św. w niezwykle uroczystej oprawie: z towarzyszeniem pocztów sztandarowych wszystkich szkół z terenu gminy Nałęczów, OSP, Klubu Żołnierzy Ligi Obrony Kraju oraz kilkudziesięciu członków Związku Piłsudczyków RP przybyłych do Nałęczowa z całego kraju. Po niej delegacje złożyły kwiaty na cmentarzu parafialnym na grobach poległych bohaterów walk.

Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicą Lipową do siedziby Urzędu Miejskiego, gdzie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Podczas posiedzenia podjęta została uchwała dotycząca nadania rondu imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas sesji wręczone zostały również wyróżnienia, przyznane osom, które w szczególny sposób zapisują się w historii Nałęczowa.

Pan Jerzy Sołdek otrzymał medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżnienie przyjął z rąk Pani Agaty Gruli – Dyrektor Generalnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, reprezentującej Wojewodę Lubelskiego.

Odznaki honorowe „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” nadawane przez Marszałka Województwa Lubelskiego otrzymali Pan Bogusław Gałęzowski – Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa oraz Pan Zbigniew Strzyżyński – członek TPN. Przyjęli je z rąk Pani Elżbiety Katarzyny Kędzierskiej – Dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Po sesji, uczestnicy obchodów przeszli na główne skrzyżowanie miasta, gdzie w muzycznej oprawie Nałęczowskiej Orkiestry Dętej, odsłonięte i poświęcone zostało rondo imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zabrzmiał hymn Polski i wiązanka najbardziej poruszających pieśni patriotycznych. Piłsudczycy uhonorowali specjalnymi wyróżnieniami władze gminy: Pana Wiesława Padrykę – Burmistrza oraz Krzysztofa Mućka – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nałęczowie. Wyróżnienia przyznane zostały w uznaniu zaangażowania władz Nałęczowa w pielęgnowanie pamięci o Marszałku Piłsudskim.

Po części oficjalnej, odbyła się część artystyczna uroczystości. Na placu przed Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury wspólnie z zespołem Niezapominajka i młodzieżą z gminnych szkół podstawowych śpiewaliśmy patriotyczne pieśni. Można było dowiedzieć się na jakim sprzęcie pracują i jak wygląda służba polskich „terytorialsów”. Obchody zakończył spektakl pt. „Zapora nigdy się nie poddamy”, w wykonaniu artystów teatrów lubelskich, który zgromadził pełną salę widowiskową NOK-u.

Dziękujemy Związkowi Piłsudczyków RP za inicjatywę  i  jedyną w swoim rodzaju oprawę tego dnia.

Dziękujemy uczniom gminnych szkół podstawowych oraz ich nauczycielom, a także nałęczowskim „Ziemiankom” za przygotowanie pięknej oprawy Święta Niepodległości w postaci przypinek z flagą narodową dla wszystkich uczestników obchodów.

Dziękujemy Kołom Gospodyń Wiejskich w Sadurkach i w Piotrowicach za przygotowanie jak zwykle smacznego poczęstunku.

W końcu – dziękujemy Państwu, że tak licznie i chętnie włączyliście się w to radosne wydarzenie, jakim jest Narodowe Święto Niepodległości. Wspólne celebrowanie takich rocznic jest silnym spoiwem naszej Małej Ojczyzny, jednoczącym pokolenia, ponad podziałami, pod biało-czerwoną flagą. Dziękujemy, że byliście z nami!