Liczba mieszkańców: 316  osób.

Położenie: W skład sołectwa wchodzą ulice: Charz A, Piaskowa, Spacerowa, Wiejska i Harcerska. Sołectwo położone jest w przepięknej dolinie rzeki Bystej i rozciąga się głównie wzdłuż drogi, prowadzącej do Wąwolnicy. Jego południowa część położona jest na lessowym stoku. Przez sołectwo przebiega ruchliwa szosa – Lublin – Kazimierz Dolny, na której funkcjonuje komunikacja busowa.

Najważniejsze informacje:

  • Charz A, leżący w południowej części gminy Nałęczów był  w przeszłości  wsią królewską;
  • Największą atrakcją turystyczną sołectwa są lessowe wąwozy, przez które przebiegają szlaki turystyczne, w tym: szlak pieszy PTTK oraz nieoznakowana trasa questowa, po której można wędrować przy pomocy wierszowanej instrukcji „Śladami Jana Pawła II”. Najpiękniejszy i najbardziej klimatyczny z nich, Wąwóz Łukoszyński jest swoistą oazą spokoju i kontaktu z naturą, a dzięki wyjątkowemu ukształtowaniu terenu zachwyca swoją naturalnością i malowniczością;
  • Tereny stanowiące mienie sołeckie zostały w ostatnim czasie zagospodarowane i udostępnione dla turystów. Planuje się również dalszy rozwój infrastruktury, dostosowanej do potrzeb turystyki pieszej i rowerowej. Jej budowę wspiera działające na terenie sołectwa – Stowarzyszenie „CharzOKi”. Zapraszamy do śledzenia inicjatyw, podejmowanych przez organizację.

źródło: opracowano dzięki współpracy z Panią Krystyną Muciek oraz na podstawie prezentacji autorstwa Pani Wiesławy Dobrowolskiej – Łuszczyńskiej, udostępnionej przez Nałęczowski Ośrodek Kultury.