Sieć światłowodowa w naszej gminie

Sieć światłowodowa w naszej gminie
Print Friendly, PDF & Email

Internet jest nieodłączną częścią naszego życia. Każdy z nas korzysta z niego na co dzień. Koniecznością jest szybki i niezawodny Internet, z którego możemy skorzystać zawsze, niezależnie od liczby osób z niego korzystających, czy warunków atmosferycznych.

W naszej gminie powstaje sieć światłowodowa. Budowana przez firmę  Fiberhost S.A., będącą operatorem otwartych sieci światłowodowych. Budowa światłowodu w powiecie puławskim, w tym w gminie Nałęczów, jest częścią projektu współfinansowanego ze środków unijnych Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

Wybudowana sieć światłowodowa będzie siecią otwartą. Oznacza to, że zostanie udostępniona różnym dostawcom usług telekomunikacyjnych. W ten sposób operatorzy telekomunikacyjni będą mogli świadczyć swoje usługi korzystając z istniejącej sieci. Dzięki temu mieszkańcy otrzymają dostęp do szybkiego Internetu światłowodowego oraz telewizji najwyższej jakości.

Czym jest światłowód?

Internet światłowodowy w ostatnim czasie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wynika to z faktu, że jest on dostępny na coraz większą skalę, a jego zasięg stale rośnie. Światłowód to po prostu przewód wykonany z włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Pozwala przesyłać pliki z prędkością światła bez zakłóceń charakterystycznych dla kabli  miedzianych. Na jego działanie nie wpływa burza, śnieg czy obfite opady deszczu. Internet światłowodowy jest dużo szybszy niż Internet radiowy czy LTE. Jego szybkość najczęściej osiąga od 300 Mb/s do nawet 1Gb/s. w zależności od wybranego pakietu u dostawcy usług. Przesyłanie danych jest błyskawiczne i niezakłócone. Dzięki temu możesz bez problemu korzystać z wielu usług i aplikacji jednocześnie, nie martwiąc się, że Twój Internet zwolni lub się zawiesi.

W celu sprawdzenia czy gospodarstwo domowe jest objęte projektem lub etapu budowy sieci, należy na stronę www.fiberhost.com i w zakładce „Sprawdź zasięg” wpisać adres, którego dotyczy zapytanie.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.polskacyfrowa.gov.pl