Nowa odsłona Skweru im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Nowa odsłona Skweru im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Print Friendly, PDF & Email

W połowie czerwca ruszyły prace przy tworzeniu łąki bylinowo-trawiastej, która powstanie na skwerze im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Nałęczowie. Łąka powstaje dzięki współpracy Gminy Nałęczów z firmą Nestle S.A. – producentem Nałęczowianki, która chętnie włącza się
w przedsięwzięcia angażujące lokalną społeczność. Firma przekazała Gminie środki na wykonanie łąki oraz jej utrzymanie.

Na skwerze w centrum miasta pojawią się nowe nasadzenia bylin, traw i krzewów ozdobnych. Rośliny zostały dobrane w sposób, który pozwoli cieszyć się ich urodą przez cały sezon: gdy jedne będą przekwitały, rozkwitały będą kolejne. Projektant zadbało to, aby posadzone rośliny wzbogaciły bioróżnorodność skweru i były pożyteczne dla ptaków i owadów. Są to między innymi: szałwia omszona, kocimiętka, aster krzaczasty, świdośliwa, czarcikęs łąkowy, krwiściąg, sadziec purpurowy, irys syberyjski, kuklik zwisły, dereń i liliowce. Łącznie obszar prac obejmie 380 m2.

W ubiegły wtorek w prace ogrodowe włączyli się uczniowie z klasy 5b Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Nałęczowie pod opieką wychowawczyni Pani Małgorzaty Żurek oraz pracownicy Nałęczowianki Sp. z o.o. Ogrodnicy-amatorzy z wielkim zapałem zabrali się do pracy: po przydzieleniu zadań przez profesjonalistów dzielnie kopali i sadzili rośliny. Dzięki energii uczniów i doświadczeniu pracowników Nałęczowianki prace przy nasadzeniach nabrały tempa.

Prace przy tworzeniu łąki, jeśli tylko pogoda nie pokrzyżuje planów wykonawcy, powinny zakończyć się jeszcze w czerwcu.