Z dziedziny sztuki: doktor Malewski i pani inżynierowa Nagórska dali początek teatrowi ludowemu. Występują w nim służba miejscowa i rzemieślnicy, a grają na przykład sztukę “Harde dusze” tak, że warto by na parę przedstawień zwabić ich do Warszawy. (…) O koncertach przyjezdnych artystów, o teatrach, o orkiestrze sezonowej (…) nie wspominam.

Bolesław Prus, “Kurier Warszawski” 1885, nr 155

Muzeum Bolesława Prusa ul. St. A. Poniatowskiego 39 OCHRONKA , tel. (81) 501 45 52 czynne: od środy do soboty w godz. 10-15

 prusik

Muzeum mieści się na parterze Pałacu Małachowskich – ulubionym miejscu Bolesława Prusa. W Pałacu Małachowskich w pokoju na piętrze, a później na parterze od północno-zachodniej strony Prus mieszkał i pisał “Lalkę”, “Placówkę” oraz “Kroniki”. Organizatorami muzeum, którego otwarcie nastąpiło 3 grudnia 1961 roku, byli: prof. Feliks Araszkiewicz, Stefan Butryn, Stanisław Fita i Irena Iskrzycka. Muzeum posiada bogate zbiory rękopisów i listów pisarza oraz liczne osobiste pamiątki po nim i jego rodzinie. Odtworzono też biurko pisarza, na którym stoi maszyna do pisania podobna do tej, której używał Bolesław Prus. Obok Pałacu Małachowskich stoi, wykonany w kamieniu pińczowskim, pomnik pisarza (autorstwa Aliny Ślesickiej). Pomnik przedstawia blok w formie książki z wyciętą po środku szczeliną i wymodelowaną na krawędzi sylwetką Prusa. Odsłonięcie pomnika nastąpiło w 1966 roku. Co roku w Nałęczowie organizowane są tzw. Majówki z Panem Prusem.