Międzynarodowa konferencja CTO

Print Friendly, PDF & Email

The 10-th Edition International Expert to Expert CTO Forum CTO Live Case Meeting Nałęczów 28-29 marca 2019
W dniach 28-29 marca 2019 r. po raz drugi w Nałęczowie Ośrodek Kardiologii Inwazyjnej IKARDIA organizuje 10 edycję warsztatów z zakresu kardiologii inwazyjnej. Tematem przewodnim wydarzenia jest leczenie przewlekłych okluzji tętnic wieńcowych (CTO). Jest to szczególna postać choroby wieńcowej polegająca na przetrwałym, całkowitym zamknięciu tętnic, które mają decydujący wpływ na ukrwienie mięśnia sercowego, a w związku z tym na jego funkcje. Dzięki udanemu zabiegowi pacjent ma o wiele większą szansę uniknąć dalszego rozwoju choroby wieńcowej, w tym m.in. dławicy piersiowej, objawów niewydolności serca oraz zaburzeń rytmu serca. Inną ważną korzyścią dla chorego jest możliwość pokonania choroby bez konieczności poddania się operacji kardiochirurgicznej, która jest o wiele bardziej ryzykowna.
Zabiegi CTO są wyzwaniem dla każdego ośrodka kardiologii inwazyjnej z uwagi na stopień skomplikowania oraz zasoby technicznie niezbędne do ich przeprowadzenia. IKARDIA Szpital Kardiologii Inwazyjnej w Nałęczowie pod dyrekcją prof. dr hab. n. med. Jarosława Wójcika jest jednym z niewielu ośrodków w Polsce, gdzie takie zabiegi są możliwe do przeprowadzenia dzięki doświadczonej kadrze lekarskiej oraz dostępowi do specjalistycznego sprzętu medycznego.
W tegorocznej konferencji wezmą udział lekarze o międzynarodowym autorytecie, w tym m.in. kardiolodzy z Japonii, Niemiec, Włoch oraz Francji. Dzięki możliwości transmisji zabiegów na żywo z sali operacyjnej do sali konferencyjnej, lekarze wykonujący zabiegi będą mogli na bieżąco konsultować trudne przypadki z pozostałymi uczestnikami warsztatów w formie konsylium lekarskiego.