Konferencja w zakładzie Nałęczowianki

Konferencja w zakładzie Nałęczowianki
Print Friendly, PDF & Email

W marcu  w zakładzie Nałęczowianki w Nałęczowie miała miejsce konferencja z udziałem mediów, wójtów i burmistrzów Lubelszczyzny oraz wyjątkowych gości z Nałęczowa. W Nałęczowie to właśnie  temat wody stał się inspiracją do zorganizowania tej konferencji i zaprezentowania wyników akcji montowania zdrojów wodnych w szkołach podstawowych. Władze gminy wraz z fabryką Nałęczowianki zorganizowały akcję edukacyjną, której celem było zadbanie o zdrowie najmłodszych mieszkańców:
1.Z udziałem dietetyków Polskiego Towarzystwa Dietetyki udało się przeprowadzić badania przesiewowe na terenie szkół podstawowych. Dzieci z klas 1-6 były mierzone, ważone pod kątem stanu odżywienia (nadwagi i niedowagi). Dyrektorzy szkół zebrali uprzednio zgody rodziców na takie badania.
2.Rodzice uczniów wzięli udział w spotkaniach edukacyjnych z dietetykiem na terenie szkół. Dowiedzieli się, jak przebiegało badanie ich dzieci, jakie są jego wyniki w porównaniu ze średnią krajową, wysłuchali wykładu na temat prawidłowych nawyków żywieniowych, roli wody w diecie dziecka i wpływu otyłości na zdrowie i kondycję fizyczną.
3.We wszystkich 4 szkołach są już zamontowane źródełka wody pitnej, tak aby dzieci miały do niej dostęp przez cały dzień. Woda została uprzednio przebadana pod kątem jakości przez lokalny zakład wodociągowy.
4.Nauczyciele otrzymali gotowe skrypty lekcji dla klas 1-3 i 4-6 (ochrona zasobów wodnych i wpływ wody na zdrowie człowieka) wraz z materiałami edukacyjnymi.
Akcja nie udała by się bez ścisłej współpracy wielu podmiotów: władz samorządowych Nałęczowa, dyrekcji wodociągów, dyrektorów szkół, przedstawicieli fabryki Nałęczowianki i dietetyków z PTD.
Mamy nadzieję, że rodzice wszystkich uczniów będą przypominali swoim pociechom o konieczności picia wody podczas pobytu w szkole.