WŁAŚCICIELU ZWIERZĄT DOMOWYCH
- PSY i KOTY POWYŻEJ 3 MIESIĄCA ŻYCIA PODLEGAJĄ OBOWIĄZKOWEMU OCHRONNEMU SZCZEPIENIU PRZECIWKO WSCIEKLIŻNIE
- POSIADACZE PSÓW I KOTÓW SĄ ZOBOWIĄZANI ZASZCZEPIĆ PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE W TERMINIE 30 DNI OD DATY UKOŃCZENIA PRZEZ ZWIERZĘ TRZECIEGO MIESIĄCA ŻYCIA, A NASTĘPNIE NIE RZADZIEJ NIŻ CO 12 MIESIĘCY OD DNIA OSTATNIEGO SZCZEPIENIA
- SZCZEPIEŃ PSÓW I KOTÓW PRZECIW WŚCIEKLIŹNIE DOKONUJĄ LEKARZE WETERYNARII ŚWIADCZĄCY USŁUGI WETERYNARYJNE W RAMACH DZIAŁALNOŚCI ZAKŁADU LECZNICZEGO DLA ZWIERZĄT
- PSY PODDANE SZCZEPIENIU PODLEGAJĄ WPISOWI DO REJESTRU PROWADZONEGO PRZEZ LEKARZY PO PRZEPROWADZENIU SZCZEPIENIA POSIADACZOWI PSA WYDAJE SIĘ ZAŚWIADCZENIE LUB DOKONUJE SIĘ WPISU
W PASZPORCIE - KTO UCHYLA SIĘ OD OBOWIĄZKU OCHRONNEGO SZCZEPIENIA PSÓW PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE PODLEGA KARZE GRZYWNY
- Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t.j.Dz. U. z 2020 r. poz. 1421).
- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny (Dz.U. Nr 13, poz.103).
- Podejrzenie choroby zakaźnej wścieklizny należy zgłaszać do najbliższego zakładu leczniczego dla zwierząt lub właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.
- Każde zwierzę wykazujące objawy neurologiczne może być podejrzane
o wściekliznę. - Każdy przypadek pogryzienia człowieka przez zwierzę (posiadające aktualne szczepienie p/wściekliźnie lub nie) może być traktowane jako podejrzenie zarażenia człowieka wirusem wścieklizny przez zwierzę. W takich przypadkach jest przeprowadzana przez lekarza weterynarii 15-to dniowa obserwacja zwierzęcia w celu wykluczenia wścieklizny z możliwością jej przedłużenia do 21 dnia, licząc od momentu pogryzienia.
- Każde padłe zwierzę podejrzane o wściekliznę jest badane laboratoryjnie przez właściwy terytorialnie Zakład Higieny Weterynaryjnej i/lub Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach w celu ostatecznego wykluczenia choroby.
- Zwłoki małych zwierząt lub sama głowa (badany jest mózg zwierzęcia) jest przyjmowana do badania po uprzednim powiadomieniu właściwego terytorialnie powiatowego inspektoratu weterynarii dla miejsca padnięcia podejrzanego o wściekliznę zwierzęcia.
- W powiadomieniu należy podać następujące informacje:
- Dane osoby zgłaszającej (imię, nazwisko, adres) + nr tel. kont.
- Gatunek zwierzęcia wraz z opisem np. wiek, płeć maść
- Dane właściciela zwierzęcia (imię, nazwisko, adres) + tel. kont.
(w przypadku zwierząt domowych) - Datę i miejsce padnięcia zwierzęcia
- Zwięzły opis zdarzenia (jak doszło do zdarzenia, kto miał kontakt ze zwierzęciem, data szczepienia zwierzęcia p/wściekliźnie).
Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Puławach
Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt