W miejscu, w którym stoimy, droga prowadząca do nałęczowskiego majątku łączyła się ongiś z traktem handlowym Lublin – Kazimierz Dolny. I właśnie u zbiegu tych dróg wystawiono jedyny w swoim rodzaju pomnik. W górnej części monumentu znajduje się…
Muzeum Bolesława Prusa ul. St. A. Poniatowskiego 39, 24-150 Nałęczów OCHRONKA Muzeum mieści się w budynku Ochronki. Wspaniała budowla podniesiona do rangi zabytku, zbudowana według projektu Jana-Koszczyc Witkiewicza. Murowana z wapieni i cegły w…
Muzeum Stefana Żeromskiego ul. Stefana Żeromskiego 8, 24-150 Nałęczów Muzeum Stefana Żeromskiego mieści się w dawnej pracowni pisarza, zbudowanej za powieść „Popioły” w 1905 roku. Autorem projektu Chaty jest Jan Koszczyc-Witkiewicz, realizator…
Sanatorium Książę Józef ul. Kasztanowa 6 tel.: 81/50 16 027; mail:rezerwacje@zlun.pl, https://uzdrowisko-naleczow.pl/ Sanatorium Książę Józef to zabytkowy budynek, z odrestaurowanymi wnętrzami i nowoczesnymi udogodnieniami dla Gości. Jego ogromnym…
Dawne Łazienki Żelaziste wzniesione w latach 1817-1820, o których uruchomieniu w 1821 r. donosił „Kurier Warszawski”. Kąpieli zażywali tu ks. Adam Kazimierz Czartoryski i bp. łucki Kacper Cieciszowski. Rozbudowane pod koniec XIX w. wg projektu…
Rodzaj obiektu – kwatera prywatna Willa Borowianka to ładny, modrzewiowy parterowy dworek z poddaszem w stylu szwajcarskim, wybudowany w 1900 roku. Nazwa Wilii pochodzi od nazwiska rodowego fundatorki i pierwszej właścicielki. W 2000 roku…
Zielona Willa „Nagórze” przy Alei Lipowej 27 oddaje do Państwa dyspozycji stylowe wnętrza, które zapewnią Państwu wrażenia estetyczne oraz przeniosą Państwa w XIX wiek. Historia kawiarnio – restauracji Zabytkowe Podziemia związana jest z…
Adres: Armatnia Góra 20 24-140 Nałęczów Kaplica drewniana w stylu zakopiańskim, według projektu Stanisława Witkiewicza. Inicjatywa wzniesienia kaplicy wpłynęła od p. Ludwiki Benni, której mąż Karol był cenionym lekarzem warszawskim. Państwo Benni…
Adres: ul. Armatnia Góra 24-150 Nałęczów Punktem zwrotnym w historii uzdrowiska było powołanie do życia w końcu XIX wieku spółki udziałowej mającej prowadzić Zakład Leczniczy. Spółkę utworzyli wybitni lekarze-balneolodzy: Fortunat Nowicki, Wacław…