Otóż natura stanowi największy wdzięk Nałęczowa. (…) Gdy twej poetycznej naturze nie wystarcza park – możesz pójść do lasu albo w pole, albo na łąkę. A jeżeli masz ochotę do wycieczek górskich, znajdziesz tu i góry rozmaitej postaci, tudzież na parę wiorst długie wąwozy. Jeżeli tęsknisz do wody, masz i wodę bądź w formie stawu, (…), bądź w formie rzeczki, która wężowym ruchem przemyka się przez łąkę między grabami i wierzbami.

Bolesław Prus, „Kurier Warszawski” 1885, nr 155

w_aniela

Aniela (Al. Lipowa)
Wybudowana około 1925 r. Obecnie mieści się tu Krajowy Ośrodek Apostolstwa Ruchu Trzeźwości im. św. Maksymiliana Kolbe. Przed willą stoi posąg św. M. Kolbe autorstwa Stanisława i Zbigniewa Strzyżyńskich.

w_borowianka

Borowianka (ul. Armatnia Góra)
Wybudowana w stylu szwajcarskim na początku XX w. Drewniany dom z poddaszem, bogato ornamentowanymi werandami i dwuspadowym dachem.

w_brzozy

Brzozy (ul. Głębocznica)
Zaprojektowana przez J. Koszyc-Witkiewicza, wzniesiona w 1908 r. Willa otoczona jest parkiem z różnymi gatunkami drzew liściastych i iglastych. Przed II wojną światową odbywały się tu zebrania masonerii.

w_czekoladka

Czekoladka (ul. Paderewskiego)
Wzniesiona w 1926 r. w stylu zakopiańskim Parterowy budynek z poddaszem osadzony na wysokiej podmurówce. Dwuspadowy dach, trzy balkony, zabudowana weranda i ganek.

w_doktorska

Doktorska (Al. Lipowa)
Wzniesiona w 1914 r. wg projektu Stefana Stępkowskiego. Obecnie mieści się tu pensjonat Lublinianka.

Gioia (ul. 1 Maja)
Wybudowana w 1927 r. Projektantami byli Franciszek Papiewski i Bohdan Kelles-Krauze. Obecnie mieści się tu pensjonat Lublinianka II.

w_marianowka

Marianówka (ul. Poniatowskiego)
Wybudowana na przełomie XIX i XX w., zaprojektowana przez Edmunda Judyckiego. W latach 1950-60 mieścił się tu internat Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych.

w_mazowsze

Mazowsze (Al. Lipowa)
Wybudowana w stylu szwajcarskim pod koniec XIX w. Pierwotnie nazywała się Pod Jesionem. Składa się z części piętrowej i parterowej. Posiada balkon, ganek i bogato ornamentowane werandy

Nagórskich (Al. Lipowa)
Wybudowana pod koniec XIX w. Zaprojektowana przez Adama Nagórskiego i Michała Górskiego.

w_nagorze

Nagórze (Al. Lipowa)
Wybudowana pod koniec XIX w. Posiada kilka bogato zdobionych werand. Składa się z trzech części: środkowej parterowej i bocznych piętrowych. Wszystkie posiadają dwuspadowe dachy.

w_oktawia

Oktawia (ul. Armatnia Góra)
Wybudowana w stylu szwajcarskim w 1880 r. Obszerne werandy, stylowo rzeźbiony szczyt, ornamentowane nadokienniki i balustrady. Willa należała do żony Stefana Żeromskiego – Oktawii z domu Rodkiewiczówny.

w_podgorze

Podgórze (ul. Armatnia Góra)
Wybudowana w stylu szwajcarskim w latach 1882-85. Składa się z czterech części, każda innej wysokości. Ornamentowane werandy i wysoka podmurówka. Najwyższa część willi zakończona jest loggią.

w_raj

Raj (Al. Lipowa)
Wybudowana w drugim dziesięcioleciu XX w. Początkowo nosiła nazwę Babin. W latach 1950-66 siedziba Państwowego Liceum Technik Plastycznych, a do 1987 r. – internat męski tejże szkoły.

w_tolin

Tolin (Al. Lipowa)
Wybudowana w 1882 r. Budynek piętrowy, podpiwniczony, otoczony ogrodem. Interesujące zwieńczenie fasady oraz gzymsy międzykondygnacyjny i dachowy.

w_ukraina

Ukraina (ul. Armatnia Góra)
Wybudowana w stylu włoskim w 1894 r. Do wybuchu II wojny światowej mieścił się tu pensjonat, w którym urządzano bale i dancingi.

w_ustronie

Ustronie (Al. Lipowa)
Zbudowana w 1893 r. w stylu szwajcarskim. Pierwotnie nazywała się Róża. Posiada piękną werandę ze stylizowaną balustradą. Składa się z dwóch części: parterowej i piętrowej.

w_zofijowka

Zofijówka (Al. Lipowa)
Wybudowana w latach 1890-93. Posiada dwie wieże z iglicami, część piętrową z balkonem i część parterową z werandą.