Pamiętaj o nas!

Powstanie Styczniowe (1863-1864) – narodowy zryw przeciwko zaborcy – Rosji. Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 roku, trwało do późnej jesieni 1864 roku.

 

W latach 1861-1862 w Królestwie Polskim społeczność polska coraz bardziej domagała się reform agrarnych, demokratyzacji władzy i niezawisłości państwa od Rosji. W tej sytuacji radykalne ugrupowania, głównie lewica patriotyczna zwana czerwonymi, opowiadała się za podjęciem otwartej walki i przystąpiła do przygotowywania powstania. W końcu 1862 roku konspiracja czerwonych obejmowała około 25 tysięcy członków i planowała przeprowadzenie insurekcji wiosną 1863 roku. Spiskiem kierował Centralny Komitet Narodowy pod przewodnictwem generała Jarosława Dąbrowskiego. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej, stoczono około 1200 drobnych potyczek, ale ani jednej większej bitwy. Zginęło około 90 tysięcy uczestników. Nie nadeszła żadna pomoc z zagranicy, chociaż na nią liczono. Powstanie objęło cało Królestwo, znaczną część Litwy oraz Wołyń i trwało z większą intensywnością ponad rok, a rozproszone oddziały partyzanckie walczyły jeszcze do jesieni.

 

Wiosna posewastopolska

 

Po przegranej przez Rosję wojnie krymskiej (1853-1856) na jej terenach nastąpiła tak zwana wiosna posewastopolska. Car zezwolił na przeprowadzenie reform sądownictwa i reform ekonomicznych. Do Królestwa Polskiego wracali zesłańcy z Syberii, uwięzieni tam ze względów politycznych. Młodzi ludzie zaczęli tworzyć nowe, tajne koła patriotyczne. Ich członkowie uczestniczyli w pokojowych manifestacjach krwawo tłumionych przez wojsko carskie.

 

Biali i Czerwoni

 

W okresie przedpowstaniowym, pod wpływem wydarzeń
w Europie i w kraju, uformowały się dwa obozy polityczne: Czerwonych i Białych. Czerwoni byli zwolennikami pełnej niepodległości Polski, mieli szeroką rzeszę zwolenników wśród różnych grup społecznych, ale przede wszystkim należeli do nich ludzie młodzi, pośród których agitacja była najsilniejsza. Biali uważali, że należy nadal prowadzić walkę za pomocą pokojowych manifestacji w celu uzyskania jak najwięcej autonomii dla Królestwa.

 

 

Gazetka szkolna

Styczeń 2006

Powstanie Styczniowe

Ciąg dalszy na następnej stronie

Artur Grottger, Bitwa

Artur Grottger,
Kucie kos

Artur Grottger,
Na pobojowisku

Rzeczpospolita Obojga Narodów