Liczba mieszkańców:

Historia: Wieś  w okresie średniowiecza graniczyła z królewską wsią Bochotnica. Zamieszkiwała je drobna  szlachta zagrodowa. Jej ziemie przechodziły przez 100 lat od poł w. XVI do XVII w ręce rodziny Samborzeckich, np. wykupione od Macieja Strzeleckiego. Kolejny właściciel  Leśniowolski natomiast przy pomocy  uzbrojonych szlachciców ze Strzelec załatwiał porachunki sąsiedzkie. W XVIII w. Strzelce w dalszym ciągu należały do klucza  bochotnickiego, będącego wtedy własnością Gałęzowskich, a od połowy wieku  Małachowskich.  Po ukazie carskim chłopi otrzymali ziemię na własność, Rakowscy zachowali jedynie folwarki Strzelce i Ludwinów( powstał z części folwarku Czesławice). Podczas rozpadu klucza nałęczowskiego, jego właścicielka Czemierzina wyzbywała się folwarków, wówczas część Strzelec nabyła od niej  Elżbieta Wernicka a resztę Stanisław Radziwiłłowicz.

Walory sołectwa: piękny, rolniczy krajobraz i wszechogarniająca cisza. Przejazd latem przez sołectwo to zanurzenie się w silnych zapachach zbóż rosnących na rozległych, falujących wówczas polach. W ostatnich latach w sołectwie pojawiła się zabudowa willowa – domy w otoczeniu wspaniałych ogrodów. Granice sołectwa wyznacza ruchliwa trasa  samochodowa Nałęczów-Markuszów, przy której stoi pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej.

Trasy turystyczne:

· fragment najważniejszej w gminie trasy do uprawiania nordic walking. Można nią dotrzeć aż do torów kolejowych trasy Warszawa – Lublin w Piotrowicach i Czesławicach.

 

źródło: opracowano na podstawie prezentacji autorstwa Pani Wiesławy Dobrowolskiej – Łuszczyńskiej udostępnionej przez Nałęczowski Ośrodek Kultury