Liczba mieszkańców: 596 osób

Najważniejsze informacje:

Walory:

  • Zabytki architektury: zespół dworski w skład, którego wchodzi dwór murowany z początku XIX stulecia i częściowo zachowany ogród dworski, spichlerz murowany z XIX wieku, budynek dworca kolejowego.
  • Pomniki przyrody: tzw. Stara/Gruba lipa – lipa drobnolistna Tilia cordata o obwodzie 850 cm i wysokości 17 metrów – (obecnie spalona). Aleja Kasztanowa, Aleja Lipowa
  • Zabytkowy cmentarzyk wojenny.
  • Przez Drzewce biegnie szlak rowerowy czarny : Nałęczów-Bronice.

Agroturystyka:

Rolnictwo: pszenno-buraczana ziemia, tradycyjne uprawy, sadownictwo, warzywnictwo i ogrodnictwo.

Koło Gospodyń Wiejskich – Członkinie koła posiadają stroje ludowe z bucikami, właściwe dla regionu puławskiego , specjalizują się w kulinariach, prowadzą wypożyczalnię naczyń  i rowerów. Uświetniają swoimi występami uroczystości państwowe i kościelne. Zdobyły liczne certyfikaty przyznawane przez Kapitułę LGD „Zielony Pierścień”: na kluski serowo-ziemniaczane, kaszak wiejski, nalewkę dyniową, swojski chlebek czy napój zefirek.

Ochotnicza Straż Pożarna

Stowarzyszenie „Aktywna Wieś Drzewce” – posiadające osobowość prawną, któremu prezesuje Małgorzata Franczak-Kopińska. Pozwala ono na skuteczne pozyskiwanie środków na znaczące przedsięwzięcia drzewieckich kobiet. Dzięki niemu zakupiono m. in, pełne wyposażenie kuchni, pozwalające na właściwe przygotowanie najbardziej fantazyjnych smakołyków regionalnych. Stowarzyszenie uzyskało certyfikaty na : aksamitną zupę, pierogi drzewieckie, rogaliki z nadzieniem dyniowym, sernik ukryty w słoneczniku, dżem dyniowy, tradycyjny sok jeżynowy, ale też na wydarzenie: przegląd kolęd. O rarytasach wytwarzanych w sołectwie mówi wiersz:

Miętus gryczany, dżem z dyni, sernik domowej roboty Sprawią, że nie będziesz miał wyjść stąd ochoty. Jest taki jeden z produktów lokalnych – nalewka  Zaręczamy smak niepowtarzalny. Ta słynna Drzewiecka Lipówka na miodzie Wyleczy przypadłość, rozgrzeje o chłodzie.

Izba Produktu Lokalnego

Wypożyczalnia rowerów

Klub Sportowy

Ścieżka edukacyjna „Z lasu, pola i ogrodu” – W centrum wsi, przy budynkach użytkowanych przez w/w organizacje, znajduje się ścieżka edukacyjna „Z lasu, pola i ogrodu” przy ogrodzie rustykalnym. To prawdziwa rewelacja turystyczna. W ramach ogrodu powstały: tęczowy ogród, ogród za płotem, wrzosowy łan, co w trawie piszczy, zielona kawiarenka, rabaty wiejskie, ogród ziołowy i ogród warzywny. Kobiety z Drzewiec świadomie nawiązują tu do tradycji ziemiańskiej, do sztuki kształtowania ogrodów uprawianej przez ks. Izabelę Czartoryską z pobliskich Puław, jak też do  stuletniej już koncepcji Nałęczowa jako miasta – ogrodu.  

Historia – Historia terenów, na których znajduję się obecnie sołectwa Drzewce i Drzewce Kolonia została zbadana i skrupulatnie spisana przez Panią Ewę Pyśniak, nauczycielkę historii w tamtejszej szkole podstawowej. Dzięki jej pracy powstało unikatowe w skali gminy opracowanie, które Pani Ewa zgodziła się udostępnić na niniejszej stronie: