„Nałęczów teraz to już nie piękna miejscowość, ale album widoków wyśnionych. Są tutaj takie perspektywy, takie plamy drzew liściastych na tle lasów sosnowych, takie kąty niewypowiedzianie cudne, że ogarnia człowieka aż jakieś gnuśne rozmarzenie. O dwa kroki za oknem dzień i noc jęczą słowiki, tam w cieniach uroczych zarośli rozlega się gwar nieustanny ptaków rozkochanych, kwitną całe szeregi drzew w ogrodzie owocowym, pachną czeremchy i znad wody, z gęstwin rozchodzi się ciężki, wonny, odurzający czad wilgoci, otwierają się na słońce pylniki świerków, sosen, jodeł Duglasa, rozkwitają narcyzy i konwalie.”
Stefan Żeromski – Dziennik z wiosny 1891 roku, AŚ, Kielce 2000

 

muz_zer
muz_zerom
     Muzeum Stefana Żeromskiego mieści się w dawnej pracowni pisarza, zbudowanej za powieść „Popioły” w 1905 roku. Autorem projektu Chaty jest Jan Koszczyc-Witkiewicz, realizator wielu innych projektów na terenie Nałęczowa, m. in. Ochronki ufundowanej przez pisarza dla nałęczowskich dzieci w 1907 roku. Chata reprezentuje styl zakopiański, zbudowana jest z bali kładzionych na zrąb, kryta gontem, wewnątrz jednoizbowa. Powstawały w niej rozdziały „Dziejów grzechów”, „Duma o hetmanie”, „Słowo o bondosie”, była miejscem spotkań działaczy skupionych wokół Żeromskiego w Towarzystwie Oświatowym „Światło” w latach 1906-1908.
Najstarsze muzeum literackie na ziemi lubelskiej – Muzeum Stefana Żeromskiego, otwarte zostało 17 czerwca 1928 roku, staraniem żony pisarza, Oktawii z Radziwiłłowiczów Żeromskiej. Jego głównym atutem jest zachowane oryginalne wyposażenie pracowni pisarza – meble, pamiątki osobiste, fotografie rodzinne, obrazy i rysunki znanych mistrzów, a także samego Stefana Żeromskiego i jego żony. Nieopodal, w ogrodzie, znajduje się Mauzoleum Adama Żeromskiego, zbudowane wg projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza, w którym spoczywa, zamarły przedwcześnie jedyny syn pisarza.
 Mauzoleum Adasia Żeromskiego–>
 mauzoleum

 

Muzeum Stefana Żeromskiego, ul. Żeromskiego 8

24-150 Nałęczów, tel. (81) 501 47 80
czynne: od środy do niedzieli w godz. 10-15
w sezonie letnim: od wtorku do niedzieli w godz. 10-16

więcej informacji: www.zamek-lublin.pl