Print Friendly, PDF & Email

Adres:
Armatnia Góra 20
24-140 Nałęczów

Kaplica drewniana w stylu zakopiańskim, według projektu Stanisława Witkiewicza.

Inicjatywa wzniesienia kaplicy wpłynęła od p. Ludwiki Benni, której mąż Karol był cenionym lekarzem warszawskim.
Państwo Benni właściciele posesji i willi „Podgórze” w Nałęczowie, będąc bezdzietnymi oszczędności swoje przekazywali na cele religijne. Po śmierci męża Ludwika Benni zwróciła się pismem z dnia 20 lutego 1917r. do Kurii Lubelskiej z propozycją wybudowania własnym kosztem i na własnej posesji kaplicy w stylu zakopiańskim, przy Zakładzie Leczniczym w Nałęczowie.
Administrator Diecezji ks. Zenon Kwiek propozycję przyjął. Przystąpiono do budowy kaplicy wg wzoru znanego twórcy stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza. Budowa trwała do czerwca 1919 r. Dnia 22 czerwca 1919 r. biskup lubelski ks. Leon Fulman udzielił pozwolenia ks. Łuczyckiemu, administratorowi Parafii Nałęczów na poświęcenie kaplicy i odprawienie w niej Mszy Św. Kaplica została oddana na własność parafii.
W ołtarzu jest obraz Św. Karola Boremeusza biskupa Mediolanu, patrona chorych (kopia z kościoła z Powązek Warszawskich).
Opiekę nad kaplicą miała p. Elżbieta Czyżewska i rodzina Grochowiczów, która od pani Benni nabyła willę „Podgórze”. W latach 1962-1965 dzięki ofiarności kuracjuszy i części parafian został położony nowy dach, przeprowadzono konserwację wewnątrz i zewnątrz kaplicy, ogrodzono posesję.
Dnia 23 grudnia 1997 roku Biskup Metropolita Lubelski Józef Życiński dekretem kościelnym ustanowił kaplicę Św. Karola Boremeusza Kościołem Rektoralnym Parafii Św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie, a jego pierwszym rektorem został ks. kanonik Emil Nazarowicz.
Kaplica jest przeznaczona wg życzenia fundatorki dla kuracjuszy i wczasowiczów, zwłaszcza ludzi chorych, którzy przyjeżdżając do Nałęczowa po zdrowie fizyczne, tutaj mogą czerpać siły duchowe.
Piękną tę kaplicę zbudowaną przez Ludwikę Benni dla uczczenia pamięci swego męża, który nosił imię Karola, poleca się opiece tych wszystkich, którzy wstępują do tego świętego miejsca

Msze Święte:
Niedziele i święta:
czas letni: 9.00, 11.00, 16.30
czas zimowy: 9.00, 11.00, 15.30

Dni powszednie:
czas letni: 16.30
czas zimowy: 15.30

 

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek

-

Wtorek

-

Środa

-

Czwartek

-

Piątek

-

Sobota

-

Niedziela

-